צור קשר

שם
טלפון
נושא
מבקש לקבל מידע וחמרים מקצועיים ושיווקיים מ"שחר
 

מלווים של מחלימים


האדם התומך במטופל / מחלים מסרטן מתמודד אף הוא עם סיטואציה קשה ומורכבת, מבלי שקיבל על כך שום הכנה מוקדמת

המציאות שהשתנה בן יום, היא המציאות לא רק של המטופל אלא גם של כל הסובבים אותו, ובעיקר של האדם התומך (בן משפחה / בן זוג / אחר)

התומך הדואג וחרד למטופל / מחלים מצוי אף הוא במצבי חרדה ולחץ מנטאליים , אך הוא חייב להיות "הגיבור" עבור מי שבו הוא תומך. אין לתפקיד זה כל הכשרה מקצועית שתכין את התומך לתפקידו החדש.

בתפקידו "כתומך / גיבור /"האיש החזק", התומך מתמודד עם סיטואציות מורכבות, כגון:

  • חוסר יכולת לשתף את המטופל /מחלים עם החרדות והקשיים האישיים שלו
  • התמודדות עם הפחד עם החולי והמוות שלנו כתומכים
  • "הזנחת" האני לטובת המטופל
  • קשיים נספים

התוכנית לתומכים במטופלים / מחלימים אונקולוגים, בשילוב עם התוכנית למחלימים/מטופלים עצמם, תאפשר לתומך להיות בקבוצה של אנשים "תומכים" המתמודדים אף הם עם קשיים דומים לשלו.

התוכנית תאפשר לתומכים :

  • לתת ביטוי לחששות / חרדות והקשיים האישיים שלהם
  • לדבר, לשתף, להגיד מה כואב, כן לבטא אינטימיות ופגיעות.
  • לקבל כלים כדי לאפשר סיטואציה נכונה של "תומך ונתמך"

הרציונאל לתוכנית:

אין להניח מראש שבני משפחה הם קבוצת תמיכה חזקה, להיפך, ברוב המקרים גם הם זקוקים לעזרה.

בכל מקרה ניתן לומר כי בן הזוג נפגע במידה שווה כמעט לחולה עצמו, מבחינה נפשית, ולכן קשה לצפות ממנו שישמש מערכת תמיכה טבעית. להיפך, הוא עצמו נזקק לתמיכה.

סקירה מחקרית תמציתית:

חולים-גברים הסתגלו למצבם הרבה יותר טוב מחולות-נשים. אולם, בעלים-של-חולות הסתגלו למצב הרבה יותר גרוע מגברים שהם חולים בעצמם. אפשר כמעט לשאול במקרה זה, מי הוא החולה, האישה החולה ממש או בעלה? באופן כללי הזוגות מתחלקים למתמודדים יותר טוב, כשהבעל הוא החולה, ומתמודדים פחות טוב כשהאישה היא החולה. בעליהן של נשים

חולות סרטן הם במצב הגרוע ביותר. את הפרוש לתופעה אפשר לחפש בגורמים תרבותיים-חברתיים שבדימוי הפסיכולוגי של הגבר במשפחה והאישה במשפחה.

תכונות התנהגות שקשורות ברגשות ובתקשורת, מולדות ונרכשות, המבדילות בין גברים ונשים, ושייכות לאורחות החיים של הזוג והמשפחה, עומדות במבחן. עומדים במבחן גם דפוסי התנהגות מקובלים של תומך ונתמך

דברים המובנים מאליהם הופרכו במחקרים.

נראה שלא קיימת סימטריה פשוטה ובני הזוג שונים בהסתגלותם למצב לפי מינם. בעוד שחולים-גברים התמודדו יותר טוב מחולות-נשים, בני זוג (גברים) התמודדו הרבה יותר גרוע מבנות-זוג(נשים).

באופן כללי נראה, שלרוב הנשים הן שמכתיבות את מצבו הפסיכולוגי של הזוג.

תוכנית שחר לזוגות (תומך /נתמך), מאפשרת לזוגות לחוות תוכנית של שבוע ימים, בתנאי אירוח מלא, ביער ירושלים הקסום. תנאים אלה מאפשרים להם, כזוג, להתנתק "משגרת החיים" ולעבור יחד, תוכנית שנועדה לחזק את היכולת הזוגית שלהם להתמודד עם מציאות חדשה איתה הם מתמודדים.

התוכנית תכלול:

מפגשי חוסן והעצמה – מפגשים עם עם פסיכו אונקולוגיים ועם אנשי פסיכודרמה שמטרתם לתמוך, לחזק ולהעצים את הזוג....

הרגלי תזונה ופעילות גופנית – הרצאות והתנסויות בהתייחס ל-2 הרגלים משמעותיים לחיזוק ה- WELL BEING של המחלים/מטופל ובן/בת זוגו.

הקניית כלים לשחרור ממתחים ולחצים – כגון: יוגה, דמיון מודרך, מדיטציה, טאיצ'י, צ'יקונג ועוד

• נופש ופנאי – סיור בעיר ירושלים, שירה בציבור, מעגל מתופפים ועוד<< הקודםלרשימה המלאההבא >>